DOĞRU YAPILMASI GEREKEN 10 HAREKET
“Minik Liglerindeki Oyuncular Oynamak İsterler. Yıldız Ligindeki Oyuncular İlk Beşte Başlamak İsterler Genç Takımdaki Oyuncular Sayı Atmak İsterler. Büyük Takımlardaki Oyuncular İse Maç Kazanmak İsterler.-JOHN BEILENO”

 Top sürme basketbolun en hoşa giden hareketidir. Tabii ki en hoşa giden şutun arkasından. Her seviyede ki oyuncular top sürmeye bayılırlar. Top ellerinde iken sanki kendilerini top cambazı sanırlar.
Antrenörler antrenmanın büyük bir bölümünü top sürme drillerine ayırarak oyuncuların yetenekleri geliştirmeye harcarlar. Oyuncular top sürme yeteneklerini geliştirebilmek için sürekli olarak top sürme tekniklerini ve temel hareketlerini çalışmalıdırlar.

 

Bütün güçleri ile top sürme çalışmalarını sürdüren oyuncular sonuçta çok etkili birer hücum oyuncusu olmaya adaydırlar. Top ellerinde iken durdurulamayacak bir silaha dönüşebilirler.
Topu çok iyi süren oyuncular, aynı zamanda diğer yeteneklerini de geliştirmelidirler. Bunun sonucunda takım arkadaşlarına da büyük katkıları olur. Başarılı bir top sürücü olabilmek için akılda tutulması gereken bazı önemli noktalar vardır.
10 Temel başlık şunlardır:
1-Oyuncular top sürerlerken topu korumak için vücutlarını dizlerini bükerek alçaltmalı ve daha geniş bir alan kaplamalıdırlar.
2-Oyuncular top sürerlerken tüm sahayı görecek şekilde başlarını omuzları üzerinden yukarıda tutmalıdırlar.
3-Top süren oyuncular savunmanın kendilerini engellemelerini beklemeden savunmanın üzerine doğru top sürerek hücum etmelidirler.
4-Oyuncular, zayıf ellerini geliştirmek için sürekli zayıf ellerini çalıştırmalıdırlar.
5-Oyuncular top sürerlerken süre kaybetmemek için lüzumsuz hareketlerden kaçınmalıdırlar. Topu belirli bir amaç doğrultusunda sürmelidirler.
6-Top süren oyuncular top sürmeyen elleri ve vücutları ile topu korumalıdırlar.
7- Top süren oyuncular savunmanın dengesini bozmak için top sürerken yön ve hız değiştirmeye önem vermelidirler.
8- Savunmanın dengesini bozmak için top sürerken top ile birlikte yön değiştirebilmelidirler.
9- Top süren oyuncu savunmasını aşarsa topu önünde tutarak sürmelidir. Savunma oyuncularının önünde top sürerek aralarında ki mesafeyi korumalıdırlar.
10- Oyuncular sürekli çalışarak top sürme tekniklerini ve mekanizmalarını geliştirmelidirler.