“KÜÇÜK LİGLERİNDEKİ OYUNCULAR SADECE OYNAMAK İSTERLER. YILDIZ LİGLERİNDEKİ OYUNCULAR İLK BEŞTE BAŞLAMAK İSTERLER. GENÇ TAKIMDAKİ OYUNCULAR SAYI ATMAK İSTERLER. BÜYÜK TAKIMLARDAKİ OYUNCULAR MAÇ KAZANMAK İSTERLER.- John BEILENO”

Top sürme basketbolun en hoşa giden hareketidir. Tabii ki en hoşa giden şutun arkasından. Her seviyede ki oyuncular top sürmeye bayılırlar. Top ellerinde iken sanki kendilerini bir top cambazı olarak görürüler.

Antrenörler antrenmanlarının büyük bir bölümünü oyuncularının top sürme yeteneklerini geliştirmeye harcarlar. Oyuncular top sürme yeteneklerini geliştirebilmek için sürekli olarak top sürme tekniklerini ve temel hareketlerini çalışmalıdırlar.
Bütün güçleri ile top sürme çalışmalarını sürdüren oyucular sonuçta çok etkili birer oyuncu olmaya adaydırlar. Top ellerinde iken durdurulamaz bir silaha dönüşebilirler.
Topu çok iyi süren oyuncular, aynı zamanda diğer yeteneklerini de geliştirmeliler. Bunun sonucunda takım arkadaşlarına da büyük katkı da bulunmuş olurlar. Başarılı bir top sürücü olabilmek için akılda tutulması gereken bazı önemli noktalar vardır.
1-Oyuncular top sürerlerken topu korumak için vücutlarını dizlerinden bükerek alçaltmalıdırlar.
2-Oyuncular top sürerlerken tüm sahayı görebilecek şekilde başlarını dik ve yukarıda tutmalıdırlar.
3-Top süren oyuncular savunmanın kendilerini engellemesini beklemeden savunmanın üzerine doğru top sürerek hücumu başlatmalıdırlar.
4-Oyuncular, zayıf ellerini geliştirmek için sürekli çalışmalıdırlar.
5-Oyuncular top sürerlerken, zaman kaybetmemek için lüzumsuz hareketlerden kaçınmalıdırlar. Topu, belirli bir amaç doğrultusunda sürmelidirler.
6-Top süren oyuncular diğer ellerini ve vücutları ile topu korumalıdırlar.
7-Top süren oyuncular savunmanın dengesini bozmak için top sürerken yön ve hız değiştirmeye önem vermelidirler.
8-Savunmanın dengesini bozmak için top sürerken top ile birlikte yön değiştirebilmelidirler.
9-Top süren oyuncu savunmasını aşarsa topu önünde tutarak top sürmelidirler. Savunma oyuncularının önünde sürüp, savunmayı arkalarında tutmaya çalışmalıdırlar. Aralarındaki mesafeyi kapattırmamalıdırlar.
10-Oyuncular sürekli çalışarak top sürme yeteneklerini ve mekaniğini geliştirmelidirler.