Jerry ColangeloBu makale Jerry Colangelo tarafından yazılan HOW TO PLAY THIS GAME başlıklı kitabının çok çok kısa bir bölümünün çevirisidir.
Colangelo Chicago Bulls ve Phoenix Suns NBA takımlarının kurucusudur. Şu an Amerikan Milli Takımının Genel Menajerliği görevini yürütmektedir.

En kolay ve temel kurulabilen ilişki bir kurumun çalışanları ile yaptığı işbirliğidir. Eğer basketbol işinin içinde iseniz ve Phoenix Suns ve Phoenix Mercury ile uğraşıyorsanız, oyuncularınız tahta zemin üzerinde sizin için çaba sarf ediyor olmalıdırlar.
İsterseniz spor isterseniz otomobil endüstrisinin içinde olun, çalışanlarla yöneticiler arasında karşılıklı saygı olması doğaldır. İşin daha derinine inersek, spor da çalışanlar diğer endüstri dallarına oranla daha etkili ve söz sahibidirler. Çünkü sporda oyuncular işçiliğin çok üstünde çaba gösterirler. Oyunu seyircilere onlar sunarlar ve sonuçlar dahil her türlü sorumluluğu onlar üstlenirler. Araba kullanan kişiler arabaları arıza yapmadan sürdükleri sürece arabayı kimin ürettiğini pek önemsemezler. Seyirciler sevdikleri takımın hangi oyuncusunun çaba gösterdiği onlar için çok önemlidir. Bu oyuncular hakkında kız arkadaşları ile ilişkilerine kadar her türlü bilgiyi adeta ezberlemişlerdir. Bu da oyuncuların bu endüstrinin can damarı olduklarının kanıtıdır.

Benim anladığım kadarı ile iyi ilişki içinde olmak açık olmak, çalışanlara güvenmek ve dürüst olmaktır. Her ne kadar açık olmak, güvenmek ve dürüst olmak gibi kavramların bir araya gelmeleri çok zor olsa da dönen paranın büyük olması ve herkesin üstünde ki baskının çok ağır olması bu kavramların çok kolay birleşmesine neden olur.
İşimizi nasıl yürüttüğümüz yanı sıra, çok önemli bir şehirde yaşıyorduk. Yaşam şartları çok iyi idi. Muhteşem bir iklimi vardı ve takımın sahip olduğu spor salonu Amerika’nın en iyisi idi. American West Arena seyircilerin kendilerini çok rahat hissettikleri bir mabet olması yanı sıra, koltuklarının görüş alanlarının mükemmelliği, mimarisi, çok amaçlı kullanma olanakları, oyuncuların kendilerini çok rahat hissetmeleri, muhteşem antreman tesisleri ve kulüp binamız, her şeyin çok ince düşünülerek inşa edilen kompleksi ile Amerika’nın en beğenilen spor tesisi idi. Hem tesisler ve hem de organizasyonun mükemmelliği ile oyuncular hiçbir sorunla karşılaşmadan bütün güçleri ile hem kendileri hem de takımları için yararlı olabilecekleri ve rahatça yaşayabilecekleri bir ortam yaratılmıştı.
Sonuç olarak iş sahada yarışmacı bir ortam yaratıyordu. Esas olan kazanmaktı. Sahada yaptığımız her şey harika antreman tesisleri, en uzman fizyoterapistler, evden havaalanına, otele, maça tekrar eve yapılan çok rahat yolculuklar çok önemliydi ama daha da önemlisi bu düzenlemeler ne top sürmeye, şut atmaya ve sayı yapmaya yarıyordu.
Sonuçta, iş doğru oyuncuları bulmaya kalıyordu. Bunun anlamı, forma giydireceğimiz oyuncuları seçerken çok titiz davranmamız gerektiği idi. Seçeceğimiz oyuncular sonuçta takımı temsil edeceklerdi.
Genellikle, karakteri şüpheli oyuncular için kumar oynarsanız ve riski göze alırsanız yandığınızın günüdür. Risklerden uzaklaşmak için çok ölçülü ve dikkatli davranıp scout raporları hazırlanırken çok çalışıp ilerde ki günlerde baş ağrısından uzaklaşmak en doğru yöntem olacaktır.
Bunu gerçekleştirmek için oyuncuları hem saha içi hem de saha dışında çok çok iyi izlemek gerekir. Bu tür çalışma her oyuncu için geçerli olmasa da maçlar da bütün gücünü ortaya koyup koyamayacağı, iyi bir takım oyuncusu olup olamayacağı, bencil olup olmadığı, takımı ve kendisi için yakıcı veya yapıcı olup olmayacağı hakkında ipuçları verebilir.
Gördüğünüz gibi, sorun bir oyuncunun oynayıp oynayamayacağı değil ama maçın tansiyonu yüksekken kritik anlarda nasıl davranacağı ve neler yapabileceğini görmektir. Bu kritik anlarda nasıl davrandığını görmek için çok ulema olmaya gerek yoktur, ya dibe vuracaktır veya kahraman olacaktır. Her hareketini gözlemleriz. Vücut dilini, göz temaslarını, takım arkadaşları ile iletişimini, çalışmalardaki davranışları,  antrenör ve takım arkadaşları ile iletişimi, rakip takım oyuncuları ve antrenörleri ile ilişkileri bütün bu gözlemler içinde yer alır.
Aynı zamanda oyuncular kendilerini sporcudan çok kar üreten bir işletme olarak görmeye başlıyorlardı. Hayatlarında daha çok para kazanmak için kısa bir dönemleri olduğunu ve sık sık sporcuların saha dışında sahada oldukları zamandan daha çok para kazandıklarını gözlüyorlardı.
Oyuncular için gerçek sınav bir, iki sezon değil oyunculukları süresince hep iyi oynayabilmekti.
Ben belki de spor camiasında kulüp başkanları dahil tüm yöneticiler arasında sporcuların önce karakterlerine önem veren tek yönetici idim.
Biz hastaları tedavi sektöründe çalışmıyoruz.
Genç sporcuları şekillendiren iki etken vardır, a)yetişme tarzları, b)sporcu olarak gelişmelerinde yetiştikleri sistem ve ortamlardır.
Ancak, etkenin ikinci bölümü bizim ilgi alanımıza daha çok girer.
Profesyonel sporun olmazsa olmazı kazanmak için mücadele etmektir.
Bu nedenle oyuncuların tek amacı kazanmak için oynamaktır. Oyuncuları motive eden hemen hemen başka hiçbir yöntem yoktur. Özellikle profesyoneller için başka hiçbir yol yoktur. Galibiyet seyirciyi çeker. Kazanmak birçok ödülü de beraberinde getiri.  Kazanmak satış dolayısıyla para demektir.
Birçok spor dalında zevk ve eğlencenin yerini iş ve para alırken kişilik geliştirmenin yerini de zihinsel hissizlik ve soğuk bir rekabet almıştır.
Sonuç olarak, yıldızlaşmış oyunculara riske girerek büyük yatırımlar yaparsanız muhtemelen başarısız olabilirsiniz.
Bu düşüncelerin ötesinde büyük bir çabayı gerektirir.  Çünkü ulaşılmaya çalışılan nokta çok zordur. Bu nedenle takımlar sürekli antreman yapıp çalışırlar. Antrenörler sürekli olarak rakip takımları izleyip yeni taktikler geliştirip oyun planları kurarlar. Genel menajerler her olayı en ince noktasına kadar izleyip, tahlil yaparak yeni yollar bulmak zorundadırlar.
NBA’in profesyonel sporun lideri ve başoyuncusu, büyük bir eğlence sektörünün ve spor endüstrisinin en can alıcı parçası olması ve bunun sonucunda sporcuları da etkileyip daha çok para kazanmalarına, filmlerde rol almalarına, müzik sanayiinde ünlü olmalarına, çok güzel ve ünlü kadınlarla birlikte olmalarına ve Amerikan sosyetesinin bir parçası olmaları sonucunu doğurmuştur.
Takım sahibi ve yöneticileri şu noktayı kesinlikle unutmamalıdırlar; gerek oyuncularla ve gerekse seyircilerle ilişkilerini çok ciddi tutmaları en önemli ve başlıca görevleridir.
Bizim takım gibi diğer NBA takımları seyircilere karşı şartsız olarak tüm seyircilerine çok büyük bir saygı göstermek zorundadırlar. Hepimiz seyircinin tartışmasız bizi hayatta tutan unsur olduğuna inanırız.

Facebook'ta Paylaş