(Önceki makaleleri okumadan geçmeyin.)

Şut Tekniği Bölüm1

Şut Tekniği Bölüm2

ATIŞTA EN ÖNEMLİ NOKTA
“İŞİN GERÇEĞİ BİRÇOK ANTRENÖR TAKIMLARINDA AŞIRI KURAL KOYARLAR. AMAÇLARI OYUNCULARIN KENDİ KENDİLERİNE KARAR VERMELERİNİ ORTADAN KALDIRMAKTIR. MIKE KRZYZEWSKI”

 

-Ya işaret parmağını veya orta parmağı veya (başparmağın topun üzerinde yerleşmesine göre elin) arasındaki her hangi bir nokta başparmağın topun üzerindeki konumuna göre elin ortası topun üzerine yerleşir.
-Genç oyuncular elleri küçük olduğu için başparmaklarını topun üzerinde mecburen yayarak yerleştirmek zorunda kalırlar. Daha yaşlı oyuncularında aynı şekilde uygulamaları önerilir. Demek istenilen topun niçin daha iyi kontrol etmek istemezsiniz? Böyle bir uygulama da birçok oyuncu için işaret parmağı elin ortası konumuna gelir.
-Eğer başparmak küçük ve ince ise topun kontrolü kolay sağlanamaz. Bu büyük bir eksikliktir. Az sayıda iyi şutör vardır. Bunlar küçük ve ince başparmakları olmasına rağmen topu orta parmakları ile ellerinden çıkarırlar, ancak bu oyuncular normal insanlardan daha cüsselidir. Stephen Curry 1.90 cm boyu ile kısa sayılır.
-Şunu unutmamak gerekir, elleri büyük olan oyuncular topu daha iyi kavrayıp kontrol ederler. Eliniz büyük ise işaret parmağınız elinizin ortasıdır.