Önceki makaleler...Şut Tekniği Bölüm1   Şut Tekniği Bölüm4

STEPHAN CURRY NİÇİN BÜYÜK BİR ŞUTÖRDÜR?

Curry sadece büyük bir şutör değil, belki de tüm zamanların en iyi şutörüdür. Oyun içinde çok kısa süre içinde şut mekaniğini doğru uygulayan ve hareketini tamamlayan, herkesin uygulayabileceği bir özellik değildir. Hatta vücut dengesini kaybetse bile Curry atış sırasında her zaman uyguladığı şut mekaniği onu sahanın her noktasından yaptığı atışlarda tehlikeli bir hücum silahı haline getiriyor.

 

1- Ayakları hareketlidir. Bazı uzmanlara göre başarısı, göğsün çember ile paralel olarak tutulmasına ve ayaklarını her an harekete hazır tutmasına bağlıyorlar. Böylece ayakların kalça ve dirsekler ile birlikte çembere paralel tutulması atışı kolaylaştırıyor. Ayrıca, şutör bu pozisyonda bacakları ile daha çok güç kazanır.
2- 90 derecelik açı dirseğin şut atılması sırasında doğru tutulması ve elinin doğrudan doğruya topun altında tutulması başarısını perçinler. Ancak bir sonra ki fotoğraf çok önemlidir.
3- Topun Curry’nin elinden ve parmak uçlarından çıkışı topun elden çıkışından sonra elin topu doğru olarak yönlendirilmesindeki hareketin kesintisiz uygulanması çok gereklidir. Dirsek sonuna kadar uzatılır. Bilek aşağı doğru bükülür.
Halen şut stilinizi geliştirmeye çalışıyorsanız size tavsiyemiz, topun elden çıkmasından sonra bileğin öne doğru bükülmesi abartılmalıdır.
Eğer Curry iyi bir şutör değilse, sizce daha iyi şutör kimdir?